<a href="https://plus.google.com/103263562276867603158" rel="publisher">Google+</a> Ilona Jakubsone

Google+ Ilona Jakubsone

 Latviski По русский In English


Jaunā Latvijas publisko iepirkumu regulējuma gaidās. 9.daļa


Tā kā mūsu lieliskajiem ziemeļu kaimiņiem - Igaunijai valstisko lietu kārtošana izdodas mazliet labāk, paraudzīsimies, kas tur notiek šobrīd - saistībā ar atjaunoto publisko iepirkumu tiesisko regulējumu Eiropas Savienībā.

Līdz 2010.gadam Igaunijā publisko iepirkumu sistēma ne ar ko daudz neatšķīrās no tās, kas bija izveidota Latvijā, bet tad tika izpildītas ES prasības par pārsūdzību Direktīvas ieviešanu (2007/66/EK) un sūdzību izskatīšanas funkcija tika nošķirta no starpniecības funkcijām.

Tas nozīmē, ka tika samazināti korupcijas riski un tagad publisko iepirkumu sūdzības izskata institūcija, kas nav līdzatbildīga par iepirkuma procedūras norisi un tajā pieļautajām kļūdām.

Pie mums Latvijā pasūtītājus apmāca, konsultē, kontrolē (arī piemēro sodus) Iepirkumu uzraudzības birojs. IUB juridiski nav atbildīgs par iepirkuma procedūras norisi, un ar smaidu uz lūpām var atļauties visās sistēmas nelaimēs vainot pasūtītājus. Respektīvi, paši vainīgi, ka pareizi neuztvērāt IUB konsultantu sniegtos padomus un neapmeklējāt maksas seminārus-konsultācijas...

Igaunijā publisko iepirkumu sūdzības izskata Apelācijas komisija. AK locekļus uz pieciem gadiem pēc valdības ierosinājuma ieceļ ministru prezidents. Prasības attiecībā uz kvalifikāciju vai pieredzi izriet no amata statusa algas, kurai jābūt līdzvērtīgai tai, ko saņem tiesneši (Igaunijas Publisko iepirkumu likuma 119.pants1).

AK loceklis atceļ sevi no sūdzības izskatīšanas, ja ir radušās šaubas par viņa objektivitāti. Tie ir gadījumi, kad pārskatīšanas procedūra ir attiecināma uz partijas biedru vai viņa likumīgo pārstāvi, pēcnācēju vai vienu no vecākiem, citiem pirmās pakāpes radiniekiem un viņu esošajiem un bijušajiem laulātajiem, pusmāsām, pusbrāļiem, audžu vecākiem vai audžu bērniem, adoptētājiem un adoptētajiem, laulātajiem, iekšzemes partneriem, kā arī viņu tiešajiem asinsradiniekiem, tostarp, ja laulība vai kopdzīve ir beigusies.

Igauņi ES noteiktās prasības bija ieviesuši, nemainot būtiskākos nosacījumus. Līdz ar to pārsūdzību īpatsvars ir apmēram 3-4 reizes mazāks, nekā Latvijā. Sakarā ar jauno regulējumu viņi var veikt uzlabojumus saskaņā ar sava likuma mērķi, turpinot nodrošināt ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstību.

 

1https://www.riigiteataja.ee/akt/106012011020?leiaKehtiv

2015-01-22 11:36  |  Skatīts: 549x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ